74 666 21 00 kontakt@cicomputer.pl

Azure to obecnie najszybciej rozwijająca się chmura na świecie, której usługi pozwalają na szybkie wdrożenie i zarządzanie rozwiązaniami IT. Kiedyś jedyną możliwością było posiadanie wewnętrznej, fizycznej infrastruktury w postaci serwerowni itp. Dziś jednak wszystko możemy przenieść do chmury i wykorzystywać zasoby elastycznie – optymalizować koszt i zużycie, wdrażać maszyny wirtualne i serwery baz danych.

Chmura Microsoft Azure to platforma oferująca szeroki zakres rozwiązań. Umożliwia stworzenie serwerów, magazynu danych, instalowanie aplikacji czy tworzenie usług obliczeniowych w ramach jednej kompletnej platformy.

Azure – przykład chmury obliczeniowej

Na samym początku zaczniemy od tego dlaczego warto wykorzystywać chmurę obliczeniową. Posłużymy się przykładem pisania aplikacji mobilnej, na której chcemy zarabiać. Założeniem jest, że aplikacja mobilna ma być wykorzystywana przez duża grupę odbiorców. Do poprawnego działania aplikacji wymagane będą sprawnie działające serwery, magazyn danych oraz środowiska programistyczne dla deweloperów. A na dodatek aplikacja musi być bezpieczna.

Wszystkie powyższe elementy są bardzo kosztowne dla firmy – przykładem może być odpowiednia serwerownia do obsługi, która trzeba zakupić aby sprostać zakładanym obciążeniom… A co jeżeli aplikacja mobilna nie będzie aż tak popularna i wyżej wspomniane koszty nam się nie zwrócą? Patrząc bardziej optymistycznie – w przypadku gdy użytkowników aplikacji będzie więcej niż zakładano, koniecznym będzie zakup dodatkowych serwerów … a co jeżeli obciążenie będzie sezonowo zmienne i tylko w krótkich okresach czasu serwerownia będzie w pełni wykorzystywana a  przez większą część roku nie (i będzie generować dodatkowe koszty)?

Do rozwiązania tych problemów warto wykorzystać chmurę obliczeniową jaką jest Azure.

Co to jest chmura obliczeniowa – Microsoft Azure

 W gruncie rzeczy chmura to platforma, do której można połączyć się za pomocą zwykłego komputera z dostępem do internetu. Dzięki tej platformie użytkownik uzyskuje dostęp do aplikacji i innych zasobów IT w chmurze (maszyn wirtualnych, magazynów danych itd.).

Chmura microsoft azure

Chmura może istnieć dzięki temu, że jej dostawca – na przykład Microsoft Azure – posiada dziesiątki nowoczesnych i spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa centrów danych na wszystkich kontynentach. Centrum danych (ang. Data Center) to nic innego jak ogromna serwerownia. Cechą chmury jest to, że użytkownik płaci jedynie za wykorzystanie części jej zasobów, co pozwala na obniżenie kosztów.

Azure – kilka faktów o chmurze Microsoft

Przyjrzymy się teraz dokładniej chmurze Microsoft Azure. Przede wszystkim:

  • Premiera Azure odbyła się na początku lutego 2010 roku
  • Nie ma opłaty za rejestrację na platformie, płaci się jedynie za zużycie zasobów (pay-per-use)
  • 95% firm z listy Fortune 500 używa chmury Microsoftu
  • Chmura zapewnia wsparcie dla wielu języków programowania – C#, Java itd
  • Na świecie istnieje ponad 40 Centrów, w tym część w Europie

Usługi chmury Azure

Oczywiście nie uda nam się w jednym paragrafie opisać wszystkich usług Azure. Jest ich ponad 200 i są one podzielone na 18 kategorii. Przejdźmy przez kilka z nich.

Compute

Maszyny wirtualne (Azure Virtual Machines) – szybkie uruchamianie maszyn wirtualnych z systemem Windows lub Linux w praktycznie dowolnej konfiguracji wydajnościowej (dodanie/odejmowanie RAM, pojemności dysku itd.)

Azure Cloud Services – tworzenie aplikacji w chmurze, których wydajność, load balancing i dostępność są obsługiwane przez Azure.

Azure Batch – usługa obliczeniowa chmury, dzięki której można wykonywać szybko wiele zadań. Tę usługę można wykorzystać do prowadzenia symulacji, renderowania wideo itp.

Storage

Azure  Storage – oparta na dyskach SSD lub HDD bezpieczny magazyn danych, służąca do składowania danych w postaci plików, tabel oraz dysków wirtualnych, używanych  z maszynami wirtualnymi.

Azure File Storage – przechowywanie plików w chmurze oraz komunikacja z wykorzystaniem protokołu SMB (server message block). Jest to odpowiednik klasycznych udziałów sieciowych systemu Windows.

Azure Storage Tables – Tabele do przechowywania danych. Tabele zawierają klucz oraz wartość.

Network

Azure VPN – umożliwia połączenie sieci lokalnych z centrum danych za pomocą  bezpiecznej, szyfrowanej komunikacji VPN. Połączenia korzystają z protokołów IPsec, IKE.

Azure DNS – usługa pozwalająca na hostowanie domen w infrastrukturze MS Azure.

Azure Virtual Network – pozwala na stworzenie wirtualnych sieci, grupujących wdrożone zasoby i zarządzających komunikacją między nimi

Kto korzysta z Microsoft Azure?

Praktycznie każda firma – mała czy duża – jest w stanie odpowiednio wykorzystać Azure do swoich celów i rozwoju. Popatrzmy jak znane marki wykorzystują Azure.

  • Adobe: Firma wykorzystuje Azure do łączenia swoich usług z MS Dynamics 365 oraz do analizy danych.
  • HP: Azure wykorzystywany jest do ulepszenia wsparcia technicznego klientów za pomocą AI.
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie: Szkoła dba o bezpieczeństwo danych z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych Microsoft.
  • ABB: wykorzystuje chmurę do zarządzania siłą roboczą i poprawiania efektywność dzięki planowaniu.

Azure to również możliwość rozwoju dla biur rachunkowych i działów księgowych firm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby oprogramowanie księgowe takie jak Sage ERP działało w chmurze oraz było zabezpieczone dzięki backupom. Oprócz bezpieczeństwa danych (Data Center W Europie) odchodzi konieczność utrzymywania własnych serwerów dla oprogramowania księgowego.

Wykorzystanie Azure w praktyce

Na koniec przyjrzyjmy się praktycznym zastosowaniom Azure. Do czego wykorzystamy chmurę Microsoft?

  • Tworzenie w bardzo elastyczny sposób zoptymalizowanych do potrzeb środowisk serwerowych, opartych na wielu różnych platformach
  • Pisanie aplikacji – dowolnej aplikacji ale najczęściej są to aplikacje webowe
  • Testowanie aplikacji oraz jej hostowanie
  • Przetwarzanie i analiza zbieranych danych np. za pomocą IoT

Podsumowanie

Ogromne możliwości chmury Microsoft można zastosować praktycznie w każdej branży – od produkcji po usługi. Skalowanie, bezpieczeństwo oraz elastyczność to kluczowe cechy Azure, dzięki którym można zredukować koszty infrastruktury. Mimo, że Azure jest stosowany przez gigantów, to w żadnej mierze nie stawia bariery dla najmniejszych firm, redukując koszty związane z zakupem, konserwacją, okresową wymianą sprzętu, inwestycjami związanymi z zapewnieniem bezpiecznego zasilania, odpowiednich łączy internetowych, czy też zabezpieczonych przed niepowołanym dostępem pomieszczeń, zapewniających optymalne warunki dla pracy urządzeń A może w Twojej firmie przydałaby się chmura? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy i doradzimy!